750 let Náchoda

Dne 11.9.2004 slavilo město Náchod 750 let od první písemné zmínky o sobě, a protože slibovalo bohatý a hodnotný program, usoudili jsme, že tam nesmíme chybět. Protože do takto vzdálených míst nejezdíme často, tak abychom se snadno poznali (když by se někdo třeba ztratil) a aby domorodcům bylo jasné, že nejsme zdejší (to třeba kdyby jsme se ptali na nějakou pamětihodnost stojíce přímo před ní), dohodli jsme se na jednotném oděvu. Po jisté debatě zvítězilo následující : Piklhaubna, švestkově modré sako s červeným vyložením, černé kalhoty , půllitry. K tomu bílé řemeny, tele a puška. Usoudili jsme, že toto bude ten pravý slušný, nikterak nápadný, avšak dostatečně výmluvný ústroj.
Protože Náchod není přece jen za rohem a taky není největší, tak abychom nebloudili, dali jsme si sraz již v pátek večer u Lebrose doma (což je pro nás místo mnohem známější). Cesta tam (až na obvyklou zácpu před Hradcem) proběhla klidně, rovněž tak i noc (až na Červa, který zabloudil v rohu pokoje a marně hledal dveře, stoje před nimi ...) ba i cesta do Náchoda (až na to, že Červovi po ujetí cca 2km došel benzín ...) proběhly nerušeně.

V samotném Náchodě jsme se nestačili divit, kolik turistických skupin mělo podobný nápad jako my (někteří měli i stejná saka a kalhoty jako my, naštěstí si vzali jiné piklhaubny), velice pěkně vypadali Italové, zaznamenali jsme i skupinku v brnění (asi si spletli Prahu a Náchod a takhle se chtěli chránit před kapesními zloději). Poměrně četná byla výprava v bílých kabátech s čákama na hlavách, s kterou se daly do spolku menší výpravy v kloboucích s peřím a pak excentrikové v hnědých kabátech s čákama s ohonem, kteří s sebou tahali kanón (to už trochu přehánějí, tak zas nebezpečno v Čechách není, myslím, že puška docela postačuje). K vidění byli i lenoši, kteří nechodili pěšky, ale vozili se na koních. Domácí i turisté se z počátku chovali velice slušně, všechny turistické skupiny se seřadily, a v uspořádaném tvaru za zvuků hudby si prohlédly Náchod, došly na náměstí, kde je přivítal starosta spolu s dalšími hodnostáři, upozornil je na místní pamětihodnosti, nezapomněl ani na velice praktický detail - tedy veřejné záchodky. K vidění bylo i krátké kulturní představení, rozdávání upomínkových předmětů, následoval společný oběd, poté byl program pro turistické skupiny víceméně volný.
Zhruba kolem třetí hodiny odpolední se však situace dramaticky změnila - pánové v bílých kabátech se začali na ostatní vytahovat (zejména na nás a Italy), že prý tu jsou víc doma, ba i nadávky o cizácích padly. To jsme si nemohli nechat líbit a za pomoci pečlivé koordinace jednotlivých vedoucích zájezdů jsme neukázněncům dali co proto. Domácí (ani policie) se do této prudké výměny názorů nikterak nemíchali, všemu ponechali volný průběh, ba dokonce přihlíželi s velkým zájmem. Kolegové v piklhaubnách se žlutým kováním si pak šli cosi zařídit na místní radnici, a asi nebyli moc spokojeni s přístupem odpovědného úředníka, neboť mu vyházeli obsah kanceláře na ulici. Myslím, že by se pan starosta měl zamyslet nad tím, co úředníci na radnici vlastně dělají - lejster lítalo pomálu, ale těch peřin. Pak jsme se všichni vystřelili salvu (musím si pořídit delší pušku, nebo slabší náboje, jak jsem pochopil z gratulací kolemstojících) , prošli před shromážděným domácím obecenstvem (to aby si zapamatovalo, kdo je slušný a kdo dělá bordel) a společně s napravenými bílokabátníky jsme se odebrali na večeři. Náročný den jsme ukončili opět u Lebrose, při odjezdu, ani později se už nic mimořádného nestalo (až nato, že Červ při odjezdu zjistil, že zase nemá benzín ...).

Akce byla fajn, moc se mi líbila, podávaná strava výborná, organizace také klapala. Jako nováček jsem si nedovedl představit, jak lze uspořádat šarvátku ve městě, tak aby z toho diváci něco měli a zároveň se nepletli s bojujícími a výsledkem jsem byl mile překvapen.Michal Exner pruský turista začátečník :)