BAHNA 2001
(očima přímého účastníka)

mapa

Letos jsem se původně nechtěl jet na Bahna ani podívat, ale nakonec jsem se rozhoupal a s příslibem zážitku jsem tam společně s KVH Gardekorps vyrazil. Jel jsem s P.Kmochem jeho Siegfridem a cesta tam proběhla bez problémů, jen jako prý každý rok chyběla místa ve stanech, ale vše se vyřešilo.

Po příjezdu na místo jsem hodil pár slov s bratrem, který tam byl spolu s KVH Západ a šel na kutě.

Ráno bylo zajímavé, pršelo, byla zima, ukrutně mě bolela záda a přemýšlel jsem o smrti. Naštěstí prášky všechno napravily a tak jsem se mohl účastnit ve francouzské uniformě slavnostního zahájení.

Organizátoři tam nepustili Motáše a jeho boys (prý o nich nic neví !!!!) čímž byla navozena ledová atmosféra. Po zahájení byla chvíle volna a tak jsem měl čas si prohlédnout vystavenou vojenskou techniku. Bylo na co koukat, nejvíce se mě líbila německá samohybka Caterina a francouzský tank Leclerk.

I posádky NATO byly až na Američany celkem vstřícné a tak jsme si mohli prohlédnout tanky i zevnitř.

V 13.00 jsme začali s ukázkami. Škoda že naprosto chyběly nějaké orientační cedule, neboť diváci vůbec nevěděli že nějaké ukázky probíhají. Nejprve se představili šermíři, naši známí z Brandýsa.

Ukázka docela ušla, jen akustika a ozvučení stálo za starou belu, nebylo vůbec nic slyšet.
francouzské průzkumné terénní vozidlo Saviem
francouzské průzkumné vozidlo Saviem

Pak jsme nastoupili my, nejprve coby Napoleonova Mladá garda 1805 proti Rakušanům z Regimentu Kaunitz. Terén byl "samajama" ale i tehdy se válčilo vlastně kdekoliv. Ukázka byla super, mělo to děj a švih.

Po ukončení jsme na sebe rychle hodili německé uniformy a vyrazili na druhou ukázku, tentokrát z doby 1.světové války na východní frontě proti čs.legionářům. Zde to trochu zaskřípalo. Legionáři byli příliš blízko nás a tak už od začátku jsme se postřelovali na vzdálenost cca 10 m, jak u Napoleona, což působí dost blbým dojmem při použití podstatně přesnějších opakovaček. Korunu všemu nasadil pyrotechnik který odpálil nálože když jsme leželi na zemi zhruba 3 m od nich (někteří dokonce jenom pár desítek centimetrů - asi 30 !!!). Pak nás legionáři pobili a byl konec. Z celé ukázky mám smíšený pocit, možná jsme měli proti sobě postavit vlastní lidi.

Po dvou hodinách nastala chvíle, na kterou se všichni těšili, totiž rekonstrukce boje na východní frontě pod taktovkou Mojžíše. Měli jsme jet do ukázky na T-34 jako ruská pěchota, ale před začátkem k nám přišel Mojžíš a sdělil nám že tanky jsou rozbité a že tedy musíme jet na autech. "Rozbité" tanky po minutě odrachotily do boje se svobodovci na pancíři a my jen naštvaně čekali co bude. Nasedli jsme, vysedli jsme, prostě bordel. Najednou se objevil tank. Byl námi ihned ukraden i s řidičem a odvezl nás do bitvy. Za jásotu diváků a svobodovců nás provezl po buzerplacu a zamířil od diváků pryč.

Technika NATO na přehlídce. V popředí je vidět utržený pás od IS-2
     technika NATO. V popředí je vidět utržený pás od IS-2
Začalo pršet a my jeli dál a dál. 36 tun T-34 vesele skotačilo po výmolech, my nahoře se drželi a modlili se. V notné vzdálenosti od lidí,podle Obelixova dálkoměru 835 m, jsme konečně zastavili a opustili tank, který pokračoval dál směrem k Němcům, kteří se zjevili asi 30 metrů od nás. Tank "vybuchl", ztichnul a my jsme zjistili že kolem dokola samý Němec a jinak nic. Pokusili jsme se o zteč,nešlo to. Asi za deset minut, kdy jsme seděli jako zmoklé slepice v jakési jámě se hluboko vzadu objevili svobodovci ověšení kulomety, koly, schránkami a jiným "potřebným" materiálem doprovázení vojáky základní služby kteří měli pro efekt samopaly se slepými náboji.

Zteč začala. Dobyli jsme celkem hladce pravé křídlo a postupovali německými liniemi z boku. SA vz. 58 stříleli jako o život, bohužel asi tak 100 metrů od místa bitvy. Přenechali jsme svobodovcům poslední zbytky odporu a vrhli se na Němce a začali pracovat na válečné kořisti a na konfiskaci nějakého auta které by nás odvezlo zpět. Z celé ukázky mám dojem že šlo o trapný pokus trumfnout Barikádu 2000 masovostí techniky a lidí , ale organizace prostě selhala. Nikdo nevěděl co má dělat, útočilo se naprosto živelně. Být to doopravdy, nepřežil z nás nikdo. Navíc ukázka ve vzdálenosti téměř kilometru a utopená v kouři nemůže být pro diváky zajímavá.


Na buzerplace už na nás čekalo pár našich kolegů z KVH Západ (už se o nich vědělo!!), Američané a zbytek NATO. Diváci byli zastoupeni několika pořadateli. Po předání pamětních medailí jsme se přesunuli do tábora,odkud odjela veškerá technika včetně hlídek, svlékli jsme promočené věci a tím oficiální část Bahen 2001 skončila.

Večer jsme se sháněli po nějakém tom sponzorském pivu ale kde nic tu nic. Až v 21.00 vyhlásil p.Kunc do mikrofonu že v jednom ze stánků je pivo pro členy KVH zdarma. Mělo ho být cca tři sudy, pro ilustraci já jsem měl jedno. K stánku se slezli amíci - vietnamáci a vesele to sponzorské pivo vypili. Asi se taky zúčastnili ukázek a celý den se ani nenapili jako my. My jsme se přesunuli zpět do tábora, zapálili oheň a s kytarami a písničkami chvíli zápasili s deštěm, ten nás ale brzy zahnal do stanů.
německá technika vyráží na pozice
německá technika vyráží na pozice                        


                     "Dubový" tank Tiger
Druhý den jsme se sbalili a vyrazili se Siegfriedem ku Praze.Motali jsme se po prostoru,neboť byly uzavřeny závory ale nakonec se do Prahy dojelo.

Postřehy z akce jsou následující:

A/ ukázkám KVH by se měla udělat trochu reklama a nasměrovat na ně diváky.

B/ účinkující by měli mít možnost se občerstvit u stánku přednostně, jinak to dopadne jako teď, kdy jsme doslova padali žízní a nebyl čas se ani napít, protože u stánků byly nekonečné fronty.

C/ ukázky by měli být takové, aby je divák viděl a pochopil o co se jedná. Kvantita neznamená kvalitu, spíš naopak.


Nashledanou na Bahnech 2002Asi nejlepší exponát - francouský Leclerk a M 2  Bradley
Asi nejlepší exponát - francouský Leclerk a M 2 Bradley
Condor,2RCT Praha