Tirailleurs de la Garde Imperiale: 1809 - 1815 - Uniformy„Ve válce mám větší prospěch z Fusilieurů a Conscripts, než z Grenadierů a Chasseurů“

Tirailleur-Grenadiers
Rozkaz ke zformování pluku 1er Tirailleur-Grenadier popisuje uniformu následovně: „blůza z látky v barvě Císařské modři,s revéry trojůhelníkového tvaru-v tzv. „maďarském“ stylu, v modré barvě s bílým lemováním; červené, bíle lemované manžety; červený, modře lemovaný límec; knoflíky ve žluté barvě jako pro Gardu; vesta s rukávy, vlněné kalhoty, bavlněné kalhoty, kabát, čáko s bílými šňůrami, štítkem s orlem a pomponem a lodička. Vesta sahá až na bedra. Rajtky jsou nahrazeny kalhotami, které jsou vespodu kryty kamašemi, dosahujícími pod kolena. Černá hůl, přikrývka, tornistra, patrontaška s řemenem, mušketa a bandalír. Knoflíky jsou Gardové. Důstojníci, kteří přišli od pluku Grenadiers si ponechají svoje uniformy, zůstává jim původní žold i všechna privilegia.“

Grenadiers-Conscrit
Rozkaz, zřizující Grenadiers-Conscrits určoval, že blůza má být stejná jako pro Fusilier Grenadiers, ale krátká, t.j.že její šosy končí pod zadkem. Výstroj měla být řadová, černé kamaše měly být střiženy ve střihu „ruských“ bot, zapínaly se na 21 mosazných knoflíků. V podstatě Grenadiers-Conscrits nosili uniformu shodnou s Fusilier-Grenadiers, jen blůza měla krátké šosy.

Tirailleur-Chasseur
Uniforma Tirailleur-Chasseurs byla nařízena rozkazem ze dne 10.května 1809. Rozkaz určoval, že pluky mají být uniformovány ve stylu lehké pěchoty, epolety budou mít zelené pole a červené třásně, revéry šosů uniformy budou červené, zdobené zelenými orly, límec má být červený s modrým lemováním. Pod sakem se nosí bílá vesta, zapínaná na deset knoflíků, bílé kalhoty a krátké černé kamaše. Čáko bylo zdobeno raženým měděným znakem s korunovaným orlem, bílými šňůrami a zeleným chocholem. Kabát měl být šedý a výstroj pluků měla být stejná, jako pro pluky řadové pěchoty.

Chasseur-Conscrit
Chasseur-Conscrits se od Tirailleur-Chasseurs lišili modrými kalhotami a modrými revéry šosů, zdobenými zelenými trubkami.

Tirailluer
Při zformování sboru Tirailleurů v roce 1811 byla ponechána uniforma Tirailleur-Grenadiers, která doznala množství úprav. Místo bílých šňůr na čáko byly zavedeny červené, jako součást plné uniformy měl 1er Regiment bílý chochol s červeným vrcholem, 2éme měl chochol červený s bílým vrcholem, a 3éme a 4éme měly chocholy celé červené. Pluky se rovněž odlišovaly pompony: 1er Regiment měl pompon kulatý, se spodní polovinou bílou, vrchní červenou; 2éme tentýž, ale barvy byly obráceně-spodní polovina červená, horní bílá. 3éme Regiment měl plochý kruhový disk, tzv. „lentille“, červený s bílým středem, 4éme pak tentýž, ale bílý, se středem červeným. 5éme Regiment měl bílý lentille s modrým středem, 6éme naopak lentille modrý se středem v barvě bílé. Tato uniforma těmto prvním šesti plukům zůstala beze změn až do roku 1815.
Tirailleur Delvau ze 4.roty 1.praporu 6.Regiment des Tirailleurs píše ve svém dopise ze dne 24.března 1812, že nafasoval čáko, šedý kabát s mosaznými knoflíky, nesoucími znak korunovaného orla, který se nosil jak s plnou, tak se služební uniformou, tři páry střevíců, jeden pár kamaší a jedny převlekové kalhoty ze šedého plátna, šavli, patrontašku a mušketu.
Pluky, které byly vytvořeny v roce 1813 byly vystrojeny podle rozkazu z 8.dubna. Sbor Tirailleurů přijal habit veste (blůzu) vzoru pro řadovou pěchotu, ponechal si barvy sboru, pěchotní šavle byla nadále nošena jen seržanty a bubeníky, čáko mělo mosazný podbradník, štítek s orlem a červený pompon. Seržanti používali epolety gardových Grenadiers. Bubeníci a pištci nosili uniformy ve formě císařských livrejí. Důstojníci přijali habit-veste model 1812 rovněž, ale s dlouhými šosy.

Voltigeurs
Voltigeurům zůstala blůza pluků Tirailleur-Chasseurs, ale se žlutým, modře lemovaným límcem, a orli na šosech byly vyměněny za zelené trubky. Čáko mělo bílé šňůry a zelený chochol s červeným vrcholkem.
Pluky, vzniklé v roce 1813 obdržely uniformu ve střihu pro řadovou pěchotu, ale v barvách, jak je uvedeno výše. Šňůry na čáko a chochol byly zrušeny, místo chocholu byl zaveden pouze zelený pompon. Znak na patrontašku ve tvaru korunovaného orla byl snad nahrazen znakem trubky, jelikož takovéto odznaky v ceně 50 centimů za kus zmiňuje uniformový předpis. Bubeníci a pištci nosili císařské livreje. Důstojníci byli uniformováni stejně, jako mužstvo, jen blůza měla v tomto případě dlouhé šosy.

Důstojníci
Poručíci u rot nosili stejné blůzy jako vojáci, ale s dlouhými šosy. Kapitáni používali uniformu Fusiliers, vyšší důstojníci pak uniformu Grenadiers nebo Chasseurs.
Důstojníci měli možnost si brát s sebou do pole civilní sluhy, a pro tyto účely jim byla vyplácena stanovená částka. Aby byla možnost tyto civilisty držet trochu pod kontrolou, museli nosit zvláštní uniformy. Například 2eme Chasseurs-Conscrit oblékl svoje sluhy do rádoby uniformy ve formě šedé blůzy s nebesky modrým límcem a manžetami a karmínovým lemováním. Tyto osoby nesměly nosit žádné pokrývky hlavy ve vojenském stylu a nebylo jim ani dovoleno nosit kord či šavli, pokud se nenacházeli přímo v poli.


Paul Dawson

Přeložil Pavel Kmoch, použito se souhlasem autora a se souhlasem Napoleon Series: www.napoleon-series.org