Master & Commander

S trochou podezření jsem se velmi záhy po premiéře vypravil na nový film Master & Commander. Podezření plynulo z toho, že se jedná o film, u kterého jsem předpokládal obvyklé hollywoodské atributy, lovestory atd.-utvrzoval mě v tom m.j. představitel hlavní role, gladiátor Russel Crow. Pro hovořilo to, že je to film z období napoleonských válek a také to, že mi jej velmi záhy několik lidí doporučilo.
Musím říci, že napoleonské války zde až tak důležité nejsou, pokud by byl děj zasazen kamkoli v rozmezí dvou až tří století kolem, tedy spíše zpět, bylo by to docela jedno. Nechci prozrazovat nic z děje těm, kdo film ještě neviděli, tedy snad jen tolik, že se jedná o osamělý duel dvou lodí, jejich posádek a velitelů.
K vlastnímu filmu mohu říci při vší kritické snaze jen to dobré. Styl podání i kamery mi dost připomíná, a to v pozitivním slova smyslu Spielbergova Zachraňte vojína Ryana-hodně ruční kamery, v bitvě zmatené a trhané záběry zblízka, aniž má člověk dost času si uvědomit, na co se dívá-to je podle mě přesně to, co si člověk z prožitého boje vybaví. Záběry z boje jsou dost impresivní, zrovna jako záběry lodi v bouři. Hodně tomu samozřejmě dodává to, že loď je opravdová a že se film netočil ve studiu (i když, Das Boot také nemá chybu). Kladně jsem hodnotil třeba to, že kadeti jsou, jako skutečně byli, v podstatě děti, že námořníci vypadají jako sebranka, a ne jako filmové hvězdy, a že na všech, včetně kapitána je vidět, že asi opravdu žijí pár měsíců na lodi, kde je málo místa, málo spánku a minimální hygiena. Lovestory doopravdy chybí, pokud se ve filmu vůbec nějaká žena objevila, já jsem si jí nevšiml. Film nepostrádá překvapivé momenty, a snad jediné, co bych v první chvíli vytkl, je závěr. Na druhou stranu, a po krátké úvaze-dost bylo amerických hapyendů a jasných konců vůbec, v životě je to jinak.
Nejsem samozřejmě odborník na námořnictvo, ale co jsem viděl, včetně uniforem na mě udělalo dost dobrý dojem. Kamarádi z Anglie, kteří s námi film navštívili dokonce tvrdili (já bych to nepoznal), že datace příběhu je znát i na angličtině, jíž se ve filmu mluví, jak na přízvuku, tak na zastaralých slovních obratech. Ať hledám, jak hledám, nic negativního, co by stálo za zmínku, nenacházím a rozhodně doporučuji shlédnout.Pavel Kmoch