Napoleonská křesadlová mušketa - střílení a čištění

Níže uvedená moudra jsou platná prakticky pro všechny muškety období Napoleonských válek. V této době se na nějaký "Copyright" nehrálo, a co se jednomu osvědčilo, druhý promptně okopíroval. Americké (1795 Springfield, 1816 Harpers Ferry, obě cal.69), Rakouské (1798, cal.69), Pruské (1809, cal.75) a Francouské (1777 a z toho odvozené varianty, cal.69) muškety jsou téměř stejné, odlišují je jen detaily.

Ku střílení potřebujete : 1. prach, 2. papír na ucpávky a čištění baterie a kamene, 3. vazelínu, 4.střelu patřičného průměru s flastrem, 5.nabiják + palička, no a taky 6.pušku :-) + nějaké další drobnosti

Nabiják: nejlépe mosazná tyč (průměr 10mm) s "hříbkem" (rukojetí) na konci. Čím je nabiják těžší, tím se bude lépe nabíjet. Na dolním konci může být rozšířen s vybráním pro střelu. Je užitečné si na něm udělat rysku, kolik vyčuhuje z hlavně, pokud je správně nabito.

Palička: dřevěná, gumová, hliníková nebo mosazná (ne kladivo !!!)

Prach: používá se výhradně černý střelný prach. Pro křesadlové střílení je nutné , aby prach hořel co nejrychleji, byl velmi citlivý na jiskru a co nejmíň svinil zátravku a zámek. Dost často se používá jiný prach na pánvičku a jiný do hlavně. Nejlepší a nejdražší je Švýcarský střelný prach č.1 (na pánvičku) a č. 2 (do hlavně). Francouský Vectan a čeký Vesuvit jsou ucházející , řekl bych, že Vectan je o trochu lepší. Německé a španělské prachy jsou naprosto zoufalé. Zcela nepoužitelný je Pyrodex, což je americký výmysl (jedná se o nitrocelulózový pomalý prach s dýmavou příměsí, používaný v perkusních předovkách a ve zbraních na černopraché náboje. Nešpiní hlavně, zato jeho zplodiny jsou velmi agresivní, je drahý a křesadlem ho nezapálíte). Prach je vhodné uchovávat v prachovnici s odměrkou a dobře fungujícím pérovým uzávěrem. Množství pro mušketu cal.69 se sférickou střelou (koulí) je cca. 6 až 7 gramů. Abyste získali lepší představu, lze použít následující jednoduchou pomůcku: do prázdné nábojnice náboje 38SP se vejde cca. 1,5 gramu, do nábojnice náboje 9mm Luger pak 1gram černého prachu. Prach se musí skladovat v suchu, nesmí se patlat s mastnotou. Před střílením je tedy vhodné napřed "odmastit":
a. nasypete prach pouze na pánvičku a křísnete - pánvička vyhoří.
b. nasypete dávku prachu do hlavně (jako pro výstřel) a na pávičku, pušku držíte šikmo vzhůru (abyste si nevysypali to co je v hlavni) a opět křísnete. Vyhoří pánvička i hlaveň a veškerá zbylá mastnota v komoře . Pokud neodmastíte, čekají vás napínavé zážitky (taky čas od času zapomenu ...)

Ucpávka: V hlavni už máme potřebnou dávku prachu, můžeme pokračovat v nabíjení - do hlavně dáme ucpávku. Dává se tam proto, aby oddělila prach od dalších komponent náboje, při výstřelu těsní a prachové plyny jejím prostřednictvím tlačí na střelu. Nejlíp ji dělat z papíru nebo filce. Osvědčený prostředek je toaletní papír (nezáleží na barvě ani počtu vrstev :-), je téměř všude k sehnání, dá se použít i k čištění zámku. Utrhneme tedy dostatečné množství papíru, zmuchláme do kuličky, která vyplní celý průměr hlavně a nabijákem dorazíme na prachovou náplň (tím stáhneme zároveň všechen prach, co zůstal viset na stěně hlavně) a mírně udusáme.

Vazelína: Dává se proto, aby se na hlaveň nepřipejkalo víc sajrajtu jak je nezbytně nutné a aby tedy bylo možné nabít a vystřelit větší počet ran. To co do sebe vsákne flastr obvykle nestačí, zejména pokud hlaveň není zcela zrcadlově vyleštěná. Důležité je, že vazelína nesmí při výstřelu shořet a nesmí být tak tekutá, aby prosákla ucpávkou a znehodnotila prach, ani zase příliš tuhá. Mě se osvědčila lithiová vazelína CASTROL LMX (prodávají to u pump a třeba u AUTO ŠTANGL), pak lithiová vazelína na zahradní techniku (mají ji tam, kde mají sekačky, čerpadla a podobné harampádí). Velmi dobrá (ale nebezpečná - stačí si jen drobet líznout, a pos…te se dřív, jak si myslíte) je směs ricínového oleje a včelího vosku (ricínový olej koupíte v potřebách pro modeláře, včelí vosk se dá získat jako svíčky , nebo v nějakých potřebách pro výtvarníky, nebo včelaře, možná i v nějaké specializované drogerii). Blemtněmež tedy do ústí hlavně dostatečnou porci vazelíny (cca. tak velkou jako střelu s tolerancí plus/mínus autobus ...), není třeba skrblit.

Flastr: Těsní a vede střelu v hlavni. Vyrábí se z čistě přírodní pevné látky (bavlna, len, džínovina). Mezi flastrujícími střelci se vedou urputné debaty jak má být flastr tlustý, a jaký má mít tvar. Pokud se střílí z drážkované hlavně, do optimální tloušťky flastru se promítá i tvar a hloubka drážek. Já drážkované hlavně pokud možno neflastruji, nabíjím střely většího průměru, které se oříznou přímo do drážek, nebo používám ogivální střely (kompresní expanzní) u kterých se flastr nepoužívá. Flastr tedy používám jen pokud není zbytí a vždy co nejtenčí (musí zcela vyplnit hloubku drážky). U hladké hlavně je flastr nezbytný. Jeho tloušťka má být taková, aby s třela do něj zabalená šla do hlavně zasunout s mírným odporem, pouze tlakem prstu, nebo jemným úderem nabíjecí paličky bez deformace střely. Střela s flastrem pak musí jít zasunout k ucpávce jediným rázem nabijáku. Pokud jím budete klofcat jako datel, střelu si zdeformujete a pak buď trefíte prd (to je ta lepší varianta - deformovaná střela klade jiný aerodynamický odpor a tedy letí jinam), nebo si střelu tak zalisujete do nerovnosti v hlavni, že ji nepůjde dorazit k ucpávce, a pak nelze střílet (pokud se pokusíte vystřelit nedoraženou střelu, hlaveň si nafouknete, nebo roztrhnete) a je nutná demontáž dnového šroubu a použití důraznějších prostředků. Pro hlavně, jaké máme my a střely jak je odlil Milan, je vyhovující flastr ze starého povlečení, nebo montérek. Velikost flastru má být taková, aby střelu v místě jejího styku se stěnou hlavně zcela obklopoval a pokud možno přesahoval i vršek střely (tedy něco přes dvojnásobek průměru hlavně), je jedno jestli to bude kolečko vyseknuté lochajznou, nebo vystřižený víceméně čtverec. Flastr mastíme olejem - stačí postříkat Konkorem, WéDéčkem. Dobrý je mít na ně uzavíratelnou netekoucí krabičku. Flastr (vyrobený a namaštěný tak jak bylo uvedeno výše) položte na ústí hlavně tak by se jeho střed kryl se středem vývrtu.

Střela: Sférická (koule) - z olova (čistého, nebo s přídavkem liteřiny). Se střelou z něčeho jiného (třeba ložisková koule) střílí jen blb, který chce přijít o pušku, případně i o život. Střela s flastrem tvoří nedělitelný komplet a pokud použijete střel jiného průměru, musíte mít i jinak tlusté flastry. Střelu posaďte na flastr a mírným tlakem palce (nebo jemným úderem paličky) vše dostaňte do hlavně. Vezměte nabiják a jediným táhlým rázem zasuňte střelu s flastrem už k ucpávce (no dobrá, protože je puška dlouhá, můžete i na dvakrát :-), kde ji mírným úderem nabijáku usadíte (tohle není kompresní střela a Lorenzka, kde je třeba rázným úderem střelu rozšířit do kónusu komory).

Tímto máme hlaveň nabitou a můžeme přejít k obsluze zámku. Při ostrém střílení vždy zámek připravujeme ke střelbě až po nabití hlavně, přestože dobový předpis velí opačně. Nicméně dobový předpis vám ustřelenou ruku nevrátí.
Očistěte baterii (ocílka + víčko pávničky) a kámen kusem toaletního papíru, na který jste plivli. Otřete to do sucha. Zkontrolujte kámen - nesmí mít na činné části plošku, jinak nebude křesat. (Velikost kamene volíme podle toho, jak je velký zámek, jak je silné bicí pero a pero pod baterií. Kameny co má Obelix, jsou vyhovující.). Jehlou pročistěte zátravku. Na pánvičku nasypte prach, zavřete ji, natáhněte kohout do palebné polohy. Pušku PEVNĚ založte do ramene.
Zamiřte a vystřelte. Nenechte se vyděsit výbuchem prachu na pánvičce, počítejte s tím, že křesadlová zbraň má jisté zpoždění, a že tedy stisknutím spouště práce na výstřelu nekončí, ale začíná její nejnáročnější část, kdy je nutné pušku až do výstřelu udržet v záměrné a nestrhnout. Pokud jste pečlivě nabíjeli, a máte štěstí vystřelíte. Pokud máte hodně štěstí i trefíte. Když dojde k selhači (vyhoří jen pánvička), vyčkejte cca 20s se zamířenou zbraní a pak znova vyčistěte zámek atd ...


Po střílení (ať už ostrém, nebo na slepo při ukázkách) následuje čištění. Čistit nemusí ti, kteří jsou tak bohatí, že si před každou střelbou mohou koupit novou pušku, nebo mají slouhu, který to provede ze ně. Zplodiny hoření černého prachu jsou hydroskopické (absorbují vodu) a mají silné korozivní účinky. Pokud nemůžete pušku po střelbě ten samý den důkladně vyčistit, aspoň ji prolijte olejem. K čištění potřebujete:
1. pušku (zasviněnou),
2. šroubovák(y) - nejlíp si přibrousit šroubovák(y) přesně podle šroubů na pušce a na nic jiného je nepoužívat,
3. paličku - měkkou gumovou,
4. vytěrák - postačí nabiják, pokud má dole díru se závitem na zašroubování kartáčku a otvor na protažení hadru,
5. kartáček filcový (na brokovnice ccal 12 - aspoň 2 kusy) kartáček nebo štěteček na čištění zámku (může to být i kartáček na zuby)
6. sající hadříky na vytírání hlavně, hadr
7. pokud nemáte šroubovací zátravkový šroub pak svěrku a pásek kůže k utěsnění zátravky (nebo sirku), jinak přípravek (z mosazné tyčky) se závitem, těsněním, podélně provrtaný s nasazenou hadičkou, který se našroubuje místo zátravky.
8. Black Powder Solvent (známý jako opičí moč, nebo Slámovy chcanky) - dá se obejít bez toho, ale výrazně to ulehčuje práci, železo při čištění tímto roztokem nerezne. Obsahuje to totiž nějaký sajrajt, který absorbuje kyslík.
9. vazelína (lithiovka), olej
10. mýdlová (saponátová) voda (vařící, nebo aspoň co nejteplejší)
11. Pokud rozebíráte dnový šroub, tak svěrák s příložkami a speciální klíč.
12. Fermež
13. šmirgl 600 až 1000 nebo i víc, podle toho, jak to máte celé zleštěné (to je serepetiček co?)


Pušku rozeberte - sundejte objímky, vyšroubujte křížový šroub (ten je ve dnovém šroubu), vyšroubujte zámkové šrouby a vyndejte hlaveň a zámek. Pokud bude potřeba, pomozte si mírným poklepem paličkou.
Očistěte pažbu, pokud jí máte pouze napuštěnou fermeží a nikoli lakovanou, nebo šelakovanou, přetřete jí hadříkem namočeným do fermeže a vyleštěte do mdlého lesku. Pokud na pažbě vyrobíte vměstky s ostrými hranami, jemně pažbu přebrušte smirkem zrnitosti 600 až 1000 (brousit musíte pod fermeží, jinak šmirgl ihned ucpete).
Zámek rozeberte - tedy sundejte kohout, očistěte ho kartáčkem (můžete ho namočit do (8), jde to pak skvěle) - zejména kohout, baterii a pánvičku. Nezapomeňte ani na kámen. Pokud vám fouká svinstvo do vnitřní strany zámku, vyčistěte i tu. Zámek otřete do sucha. Případnou rez odstraňte šmirglem pod fermeží. Otřete do sucha, naolejujte kluzné plochy a složte.
Hlaveň očistěte z vnější strany, s případnou rzí naložte jako na zámku.

Pokud nemáte šroubovací zátravkový šroub
Svěrkou a koženým páskem utěsněte zátravku (nebo sirkou - dejte pozor ať nevylétne, když zprudka zapumpujete a kartáček těsní, je to docela tlak). Pokud máte (8) nalejte trochu do hlavně a nechte cca. 30 minut odstát (hlaveň opřená ve svislé poloze) a pak to vylejte. (Tekutinu lze několikrát použít, tak to nevylejte hned do kanálu. V případě, že nelze čistit vodou, lze pro čistění použít jen tohle, ale je pak větší spotřeba a není to nejlevnější.) Nalejte do hlavně horkou mýdlovou vodu (10) - asi do 1/3 hlavně, na vytěrák našroubujte kartáček na čištění brokovnic a chvíli pumpujte.

Pokud nesundaváte dnový šroub
Vylejte vše z hlavně, sundejte svěrku s páskem, spodní konec hlavně ponořte do kýble s vařící vodou s mýdlem (jarem) a pomocí kartáčku pumpujte vodu skrz zátravku do/z hlavně, pokud se vám nezdá čistá. Vyndejte hlaveň z vody, osušte vně i uvnitř (pomocí hadříku na vytěráku, nezapomeňte na komoru). Pomocí namaštěného kartáčku na čištění brokovnic a mastného hadříku důkladně namastěte vnitřek hlavně i komoru (jako olej postačí WD, nebo Konkor.)

Pokud sundaváte dnový šroub
Vylejte vše z hlavně, sundejte svěrku s páskem. Povolte dnový šroub, důkladně ho vyčistěte a namastěte. Do závitu vetřete lithiovou vazelínu. Hlaveň ponořte spodním koncem do kýble s vařící mýdlovou (saponátovou) vodou (držte ji za ústí) a pomocí kartáčku na vytěráku pumpujte vodu. Když se vám hlaveň zdá čistá, osušte ji, namastěte a složte.


Pokud máte šroubovací zátravkový šroub
Místo zátravky je díra se závitem M8, do která je našroubován zátravkový šroub ze zakaleného materiálu "stabilka". Tento šroub je dlouhý 5 až 7 mm, z vnější strany je opatřen zářezem na šroubovák, z obou stran zahlouben (z vnitřní víc), takže zbývá cca 2mm stěny, která je provrtána dírou průměru 1,5mm. Pokud je puška opatřena tímto vylepšením, snáze se opravují selhače - po vyšroubování (lze provést i v polních podmínkách - do počtu cca 20 ran, pak je už zapečen) se dá snadno dosypat suchý prach, větší díra umožňuje pohodlné čištění komory bez nutnosti sundávat dnový šroub. Hlaveň lze samozřejmě čistit stejně jako když je opatřena pevnou zátravkou (akorát před vyndáním dnového šroubu musíte vyšroubovat i zátravkový - pokud do dnového šroubu zasahuje), popíši tedy pouze metodu, využívající nejlépe této modifikace. Prstem ucpěte zátravku, do hlavně nalejte (8) a hlaveň položte šikmo tak, aby hladina tekutiny v ní dosahovala přesně k horní hraně zátravky, avšak aby nevytékala ani zátravkou, ani ústím hlavně. Po cca 30 minutách se pokuste zátravku opatrně povolit. Když to nejde počkejte a zkuste to znovu. Nepoužívejte nadměrné násilí, abyste šroub nepřetrhli. Po vyšroubování tekutinu vylejte k dalšímu použití. Místo zátravky zašroubujte přípravek (7). Do lahve od minerálky nalejte horkou mýdlovou (saponátovou) vodu, hlaveň postavte tak, aby byla výše, než hladina vody v láhvi ( místo vody lze opět použít (8)), hadičku se zatíženým koncem dejte do láhve, na vytěrák našroubujte kartáček na čištění brokovnic a pumpujte vodu tak dlouho, až se vám bude zdát čistá. Vylejte vodu z hlavně, sundejte přípravek, hlaveň vysušte a namažte již známým způsobem. (Lze se samozřejmě obejít i bez přípravku a (8) a vystačit si jen s kýblem vařící vody, navíc takhle lze hlaveň čistit i když zůstane v pažbě, musíte si ale být jisti, že mezi hlaveň a pažbu vám nelítá svinstvo ze zámku, nebo nezatéká voda.). Závit vyčištěného zátravkového šroubu namažte lithiovou vazelínou a zašroubujte zpět.


Pušku sesaďte, věnujte pozornost usazení zámku - mezi zámkem a hlavní nesmí být mezera, aby se nedostával sajrajt dovnitř zámku (je dobré jako první utáhnout, s citem !!!, nejprve zadní šroub), hlaveň namažte vazelínou alespoň všude tam, kde se bude dotýkat dřeva a objímek , přeleštěte hadříkem jemně navlhčeným fermeží (s výjimkou činné plochy ocílky a kamene) - brání korozi železa a uzavírá póry dřeva pažby. Leštění a přebrušování mosazi nepřehánějte, prakticky každý dotyk znamená flek, a pokud budete mosaz neustálým leštěním udržovat lesklou, bude vám kování pozoruhodně rychle ubývat.
Pokud se budete o mušketu takto starat, přežije vás. Lepší je samozřejmě popsané vidět, tak někdy v Lešanech.
PS: časem pro lepší představu doplníme nějaký obrázek.
PS2: Popsaný postup je v podstatě pouze mírně modifikovaný předpis čištění zbraně prostým vojákem z dob Napoleonských válek. Další rozebírání zbraně (vyndavání per zámku, vyjmutí dnového šroubu) neprováděl voják, ale poddůstojník, nebo zbrojíř (podívejte se tedy na svojí hodnost ... :-))))))))))))))))))))))) ).Michal Exner