Tmavomodrý svět

Velmi zvědav a pln očekávání jsem se záhy po premiéře vydal s přáteli z "Gardekorpsu" na dlouho anoncovaný film pánů Svěráků Tmavomodrý svět, zvědav tím více, že se námět filmu týká mého letitého koníčka - vojenské historie.

Úvodem bych chtěl říci, že moje pocity z filmu jsou poněkud rozporuplné. Rozeberme jej tedy nejprve, dalo by se říci, obor po oboru.

Co bych chtěl oznámkovat téměř čistou jedničkou jsou samozřejmě efekty, a to tím více, za jaké, z hlediska světové kinematografie, směšné peníze se je podařilo udělat. Bojové scény působí, podle mého názoru, velice věrohodně a obsahují i velmi neotřelé nápady (nouzové přistání na louce, nábojnice, sypající se za Spitfiry, benzín v kabině atd.). Je jen škoda, že autorům nestálo za to upravit převzaté záběry z Bitvy o Británii, kde létají v té době ještě funkční španělské verze Me-109 s motory JUMO - bachratý nos s chladičem každého, i jen zběžného zájemce o leteckou historii okamžitě udeří do očí.

Co se uniforem týče, nejsem odborník na výstroj RAF, ale výprava na mě v tomto ohledu působila velice dobře - vezmeme-li v úvahu, že se údajně jednalo opět o materiál z Bitvy o Británii, předpokládám, že Angličané věděli, co dělají. První republika je, dle mého názoru, také bez větších připomínek, zato výstroj vojáků německých opravdu udržuje vysoký standart výpravy FS Barrandov, nositele Řádu práce, z let sedmdesátých. Za prvé - pane Ouřado, buďte tak laskav a už si někde přečtěte, že vozy KDF, stejně jako veškerá lehká technika Wehrmachtu na sobě nenesly půlmetrové kříže. Za druhé - to opravdu nemáte v Barrandovských fundusech německý důstojnický pásek a musíte těm chudákům dávat československé dohody z padesátých let? Pokud je to tak, rád Vám vypomůžu, vejdete se do pětistovky. Za třetí - ten poddůstojník Wehrmachtu stál taky za to. Shrnuto a podtrženo - při investici asi tak dvou tisíc korun nebo alespoň konzultaci s někým, kdo ví, o co jde jste mohli udržet kvalitu a věrohodnost, kterou se válečné filmy v posledních deseti letech snaží dodržovat. Sice chápu, že německá část výpravy byla podružná, nicméně při investici 240 nebo kolika miliónů Kč je to poněkud ostuda.

Co se filmu samotného týče, dějová linie je to, z čeho jsem asi nejvíc rozpačitý. Film na mě působil velice nesoudržným dojmem, žádný z příběhů, které se v něm prolínají, není jaksi hlavní, a výsledek je poněkud zmatečný. Asi by docela stačilo dát scény z Mírova třeba na začátek a na konec, ta lovestory je sice taky hezká, ale poněkud zbytečně nakynutá. Nevím, nejsem režisér, ale mám z toho dojem, že někdy méně znamená více.

Něco k hercům - jejich výběr a výkony mě naopak celkem potěšily. Velmi dobře na mě působilo mládí některých z nich, vždyť v armádách byli i kluci, kterým bylo 16-17 (nemohu si nevzpomenout na fatální chybu v tomto ohledu ve filmu Zachraňte vojína Ryana, kde pobíhají 30-40tiletí esesáci, navíc s ruskými účesy - v roce 1944 bylo mužstvo u SS skutečně už velmi mladé, např. průměrný věk hauptsturmführerů, tedy kapitánů, byl pod 21 let.) Vězeňský lékař na Mírově, bývalý doktor od SS, působí taktéž velmi věrohodně, nejenom tím, že ho hraje skutečný Němec, třebaže si dovedu představit, že se mnoha lidem nebude líbit - nejen že není zcela očividné, co je to za zločince (podle staré tradice je zločincem každý esesák), ale film navozuje snad i myšlenku, že není o nic horší než jiní vojáci, jmenovitě českoslovenští piloti (a propos - přehlídl jsem to, nebo v té Anglii opravdu nebyl žádný Slovák?).
Ještě o jedné věci bych se chtěl zmínit. Film se vyhýbá tradičnímu ruskému či americkému (což mnohokrát jedno jest) pojetí smrti hrdinů, kdy dotyčný půl hodiny krvácí, řítí se k zemi a přitom pronáší vlastenecké fráze. V Tmavomodrém světě to jde většinou velmi rychle a velmi drsně, tak, jak to asi vážně bylo - v jednu chvíli člověk pilotuje, bojuje, pak rána, za pět vteřin je dole a jako by snad ani nikdy nebyl. To působí, myslím, mnohem silněji a opravdověji, díky za to.

Tedy závěrem, abyste snad nenabyli dojmu, že chci jen kritizovat - při všech negativních věcech, které tomuto filmu vytýkám, nezbývá mi než říci - zaplaťpánbůh za něj, za to, že donutí alespoň část lidí ohlédnout se do ne až tak dávné minulosti národa i Evropy a trochu se zamyslet. Zaplaťpánbůh i za to, že se jej někteří ti, kteří to všechno měli z první ruky, stačili přese všechno dožít.Pavel Kmoch