Sovětský tank T-28 ve službách Wehrmachtu

Jochen Vollert, překl. P.Kmoch
Převzato z magazínu "The Tankograd Gazette" No.12/2001

Během celé operace "Barbarossa" - německé invaze do Sovětského svazu - byla německá armáda co do počtu tanků v porovnání s armádou sovětskou velmi slabá. Třebaže technická převaha většiny německých tanků (výzbroj, optika, …) byla nepochybná, a německá taktika nasazení tanků byla považována za brilantní, naprostý a neustálý nedostatek obrněných vozidel už tak skvělou skutečností nebyl. Tato situace se rok od roku zhoršovala a nakonec vedla ke konečné zkáze Wehrmachtu v Berlíně v r. 1945.
V rámci kompenzace těžkých ztrát a v zájmu snahy udržet armádu mobilní bylo v jednotkách Wehrmachtu používáno velké množství kořistních vozidel. Většina lehkých vozidel byla francouzského či britského původu, zatímco největší množství tanků bylo původně majetkem Rudé armády.
Nejčastěji používaným typem byl T-34 ve všech jeho variantách. Kromě něj byly používány v podstatě všechny další typy, přinejmenším tak dlouho, dokud se nepoškodily tak, že už je nebylo z důvodu nedostatku náhradních dílů možno zprovoznit. Mezi tyto další typy patřily např. tanky T-26 a tanky BT, které padly do rukou Wehrmachtu ve velkých počtech, KV-1 a (zřídka) KV-2. Třebaže bylo ukořistěno i velké množství tanků T-35 a T-28, důkaz, že i T-28 byl Wehrmachtem aktivně používán dodnes chyběl. Tady je (viz fotografie v TTG 12/2001). Nejen, že toto vozidlo je označeno Balkankreutzem - pravděpodobně ve žluté či pískové barvě s bílými okraji, nebo možná celým bílým (což by bylo velmi zvláštní, jelikož celobílá verze byla používána téměř výhradně v polském tažení), ale je též nepochybně obsazeno tankovou osádkou Wehrmachtu. Tento nedatovaný obrazový dokument z fotoalba vojáka Wehrmachtu, třebaže jeho kvalita není příliš dobrá, tak vyplňuje tuto mezeru v našich znalostech.Pavel Kmoch