Bratrstvo neohrožených

Autor: Stephen E. Ambrose

Vydal: JOTA s.r.o., 2002

Kniha, která sloužila za předlohu známému televiznímu seriálu v režii S.Spielberga, je rozhodně poněkud méně dynamická než filmový materiál. Jedná se fakticky spíš o dokumentární reportáž, než o román. První chybkou, kterou bych rád vytkl, je nesmyslný překlad samotného názvu - "The Band of Brothers" nemá s neohrožeností nic společného, naopak, v knize samotné je dost příkladů vojenského "nehrdinství", nemluvě o tom, že zcela stírá původní záměr originálního názvu. To bude ale spíše problém televizního kanálu, než překladatele knihy.
Kniha sama se čte poměrně dobře, také díky tomu, že se věnuje jednotce, která prošla většinu "zajímavých" tažení druhé sv. války skutečně v boji, nikoli v záloze nebo v posádce. Co mi trošku vadí je ten obvyklý americký pohled, kdy masakry, páchané Němci, potažmo jednotkami Waffen-SS jsou samozřejmě masakry, ale když Joe zabije nějakého toho zajatce nebo civilistu, není to sice úplně košer, ale dá se to pochopit, jelikož byl ve stresu, případně měl důvodné podezření, viděl koncentrační tábor nebo byl židovského původu.Velmi pěkný je též popis chování amerických jednotek coby okupantů, myslím tím rabování, zabírání a bezduché ničení majetku. Ale nic jiného bych od knihy, napsané Američany o Američanech ani nečekal.
Jinak kniha špatná není, překousnete-li tvrzení o nejlepších jednotkách na světě (což si o sobě myslí většina jednotek) a podobné věci, je to docela příjemná četba.Pavel Kmoch