Bailey´s Bridge

Naše parta dostala loni pozvání na akci pořádanou Gardou města Hradce Králové na tentokrát druhoválečnou akci Bailey´s Bridge která měla představovat rekonstrukci dobytí mostu. Sešlo se nás celkem devět a tři gumové invazní čluny. Týden před odjezdem panovalo horečné shánění pumpy atd., ale v pátek v 18:00 bylo vše a všichni na místě a tak se mohlo vyrazit. Po dlouhé cestě ve vydatném dešti jsme konečně dorazili do Předměřic kde byl zajištěn nocleh v jídelně panelárny. Ubytovali jsem se, najedli a pobratřili s nepřítelem u poháru moku a šli spát, protože nás ráno čekal perný den.
Po probuzení v sobotu ráno se celá kolona aut vydala přes město k mostu, kam jsme po lehkém bloudění dojeli asi v 10:00. Po povinné registraci jsme nafoukali čluny zkusili si zapádlovat a odjeli na pozici, což byl jez asi 200m proti proudu nad mostem. Naším úkolem bylo obsadit vzdálený konec mostu a provést vylodění na Němci obsazeném břehu a pomoci tak US koloně v jejich likvidaci. Pro vylodění nebyl terén zrovna ideální, byly tam vysoké břehy a nebo kameny. Situaci navíc komplikovalo to, že na našem konci mostu se houfovali diváci a taky že polovina z nás na té gumové potvoře v životě neseděla. Dopoledne se vleklo a my seděli na břehu a čekali.
Konečně udeřila druhá hodina a s ní čas ukázky. Naše hodina H bylo 14:30 kdy se tři gumové želvy pomalu vydaly, každá obsazena pěti muži, k mostu. Po břehu postupovala směrem k mostu skotská pěchota. Zvolna jsme se plížili vodou až k místu kde bylo naše plavidla vidět. Pak čluny za mocné palby rychle překonaly řeku a začali jsme se vyloďovat na jednom konci mostu. První dvě posádky se dostaly na břeh v pohodě, třetí měla smůlu. Carlos se drápal po trávě nahoru, podjely mu nohy a za jásotu Němců a diváků zahučel do vody až po helmu. Na mostě se zatím zuřivě bojovalo. Willy a jeho minomety včetně mokrého Carlose pálili na druhou stranu vody a pěšáci stříleli Němce na mostě i pod ním. Asi po deseti minutách boje jsme se začali kromě minometů stahovat zpět na čluny. Nasedli jsme a jeli na druhou stranu. Místo pro vylodění bylo přímo proti kulometnému hnízdu které už mělo být "vyhozeno do vzduchu". Tady poprvé, alespoň co jsme viděli zaskřípal scénář a my se vylodili uprostřed Němců. Nezbylo nám než vzít ztečí hnízdo a hrdině padnout. Někdo z našich ještě bojoval, já ležel přímo proti MG 42 a tak jsem raději byl "padlý". Ukázka po chvíli skončila a po potlesku diváků se začalo pomalu balit.
Část našich jela domů, část, železné jádro, zůstalo. Hezky jsme poseděli u pěnivého moku a druhý den se odebrali domů.
Co dodat na závěr? Na to že akce tohoto typu byla v Hradci poprvé (Garda dělá hlavně r.1866) to nebylo tak zlé. Prostor mohl být trochu větší ale s tím se asi nedá moc dělat. Stálo by za úvahu vybavit jednotky vysílačkami a nebo je nějak zkusit koordinovat. Každopádně děkujeme za pozvání, akce se nám líbila a doufáme že se příští rok opět u mostu sejdeme.

 
 
zapsal Condor